67 288 180
67 288 180

Ortokeratoloģija – nakts kontaktlēcas

Koriģē redzi miegā un dienas laikā redzi izcili!

Vēlies redzēt skaidri bez brillēm un kontaktlēcām, bet baidies vai nevari veikt redzes lāzerkorekciju? Izvēlies nakts kontaktlēcas jeb radzenes refraktīvo terapiju!
Ortokeratoloģija jeb t.s. nakts kontaktlēcu lietošana ir īpašs redzes korekcijas veids, kas bez ķirurģiskas iejaukšanās atbrīvo no briļļu un kontaktlēcu lietošanas dienas laikā.

 

Funkcionāli redzes lāzerkorekcija un nakts kontaktlēcas strādā līdzīgi – tiek izmainīta radzenes forma, kas sniedz iespēju skaidri redzēt bez brillēm un kontaktlēcām. Redzes lāzerkorekcijā radzenes forma tiek ķirurģiski mainīta – pietiek ar vienu operāciju, lai aizmirstu par brillēm un kontaktlēcām pavisam. Turpretī ortokeratoloģijā katru vakaru pirms došanās pie miera acīs ir jāievieto īpašs nakts kontaktlēcu pāris ar kurām nakts laikā ir droši gulēt, un no rīta kontaktlēcas ir jāizņem ārā. Īpašās kontaktlēcas nakts laikā izmaina radzenes formu un dienas laikā nav nepieciešams lietot brilles vai kontaktlēcas. Efekts gan ir pārejošs, tādēļ nakts kontaktlēcas ir jālieto katru nakti pirms miega, lai asa redze saglabātos visas dienas garumā.

 

Nakts kontaktlēcas ir lieliska alternatīva tiem, kas dažādu iemeslu dēļ nevar vai vēl nevēlas veikt redzes lāzerkorekciju. Metode kļūst arvien populārāka bērnu un pusaudžu vidū, kur nakts kontaktlēcas tiek izmantotas, lai ierobežotu tuvredzības progresēšanu, kas saistās ar bērnu straujo augšanu un daudzām pārmaiņām organismā.

  • Koriģē redzi kamēr guli!
  • Lieto lēcas naktī, bet dienas laikā redzi skaidri!
  • Īpašs kontaktlēcu pāris uz gadu
  • Nav ķirurģiskas iejaukšanās
  • Nav vecuma ierobežojuma
  • Var ierobežot tuvredzības progresēšanu
  • Īpaši ieteicams bērniem un pusaudžiem
  • Koriģē tuvredzību līdz -4D (-6D) un astigmātismu -1D (-1,75D)

Ortokeratoloģija jeb radzenes refraktīvā terapija

Nakts kontaktlēcas

Nakts kontaktlēcas ir īpašas kontaktlēcas, kas ir izgatavotas no speciāla materiāla ar īpaši augstu skābekļa caurlaidību, tādēļ ar tām ir droši naktī gulēt. Atšķirībā no dienas kontaktlēcām, kuras ir regulāri jāmaina, pietiek pat ar vienu nakts kontaktlēcu pāri uz gadu, ja vien gada laikā būtiski nemainās kādi rādītāji.

 

Ar nakts kontaktlēcām tiek gulēts un lēcas ir gandrīz nekustīgas nakts laikā, tādēļ ļoti būtiska ir kontaktlēcu saderība ar aci. Katram tiek piemeklēts savs īpašais kontaktlēcu pāris, ņemot vērā gan acs izmērus, gan refrakcijas kļūdu, kas ir jākoriģē.

 

Pateicoties īpašajam kontaktlēcu dizainam un plakstiņu spiedienam, nakts laikā, kamēr cilvēks 6-8 stundas guļ, zem lēcas esošās asaras iedarbojas uz radzenes virsējo slāni (epitēliju) un izmainat tās formu – izveido īpaši piemērotu iespiedumu radzenē. Pirmajās dienās efekts var saglabāties dienas pirmajā pusē un uz vakaru redzes asums var pasliktināties, bet jau pēc pāris dienām, lietojot lēcas pastāvīgi, asa redze saglabāsies visas dienas garumā.

Biežāk uzdotie jautājumi

Vienkāršoti – speciāli piemeklēta kontaktlēca gulēšanas laikā izmaina acs radzenes formu, līdz ar to dienas laikā nav nepieciešami papildu redzes korekcijas līdzekļi. Efekts ir atgriezenisks! Ja kontaktlēcas pārstās likt, redze atkal atgriezīsies tādā līmenī kā pirms ortokeratoloģijas uzsākšanas.

Jā, pēc nakts kontaktlēcu lietošanas drīkst veikt redzes lāzerkorekcijas operāciju. Jāņemt vērā, ka pirms operācijas jāveic īpašs pirmsoperācijas izmeklējumu, lai noteiktu atbilstību operācijai. Lai šī izmeklējuma laikā iegūtie dati būtu korekti, pirms tā 30 dienas būs jāizvēdina acis no nakts kontaktlēcām, lai radzene atgūst tās dabisko formu. 

Lēcas pieejamas ar stiprumu līdz -6.00D un astigmatisma korekciju līdz -1.75D, taču labākie rezultāti ir līdz -4.00D un astigmatismu līdz -1,00D. Intervālā no -4,00 līdz -6,00 rūpīgi jāizvērtē acs parametri, lai saprastu, vai lēcas varēs piemeklēt atbilstošas.

Minimālā vecuma ierobežojuma nav, taču vecākiem nopietni jāizvērtē bērna atbildības sajūta un viņa spējas pastāstīt par savām sajūtām. Vecāki var palīdzēt ar lēcu ielikšanu/izņemšanu un kopšanu, taču bērnam ir jāvar pašam pateikt, piemēram, ja viņam ir neērta vai traucējoša sajūta ar lēcām.

Progresa apturēšana nav garantēta, bet zinātniskajos pētījumos ortokeratoloģija uzrāda vislabākos rezultātus miopijas progresa palēnināšanā un apturēšanā. Rezultāti ir atkarīgi no tuvredzības lieluma un pacienta vecuma, kā arī līdzšinējā progresa ātruma.

Katram pacientam šis laika periods ir individuāls, bet optimālais laika periods redzes stabilizācijai ir 7-14 naktis pēc metodes uzsākšanas. Pirmās dienas asa redze saglabāsies dienas pirmajā pusē un uz vakaru pasliktināsies. Šajā pārejas periodā pacienti var nogaidīt vai arī likt vecās brilles, vai arī mīkstās kontaktlēcas (ja ir apmācīti to darīt). Lietojot lēcas pastāvīgi, redze saglabāsies asa visas dienas garumā.

Lēcas ir jāliek katru nakti, lai nodrošinātu tuvredzības kontroli. Ja kāda nakts tiks izlaista, nākamajā dienā būs sliktāks asums. Svarīgi lēcas likt regulāri, it īpaši sākuma periodā, lai varētu izvērtēt parametru saderību ar aci.

Nedēļu pirms pirmreizējā izmeklējuma nedrīkst valkāt nekādas kontaktlēcas. Nākot un kontroles vizītēm, vēlams ievērot parasto ikdienas rutīnu un neizvairīties no aktivitātēm. Vēlams pirms kontroles vizītes ar lēcām gulēt vismaz 6-8h un tās likt regulāri, nedēļu neizlaižot nevienu reizi.

Tā kā ar kontaktlēcām tiek gulēts pa nakti, lēca ir gandrīz nekustīga, līdz ar to regulāri jānovērtē acs saderība ar kontaktlēcu, kā arī bērniem acs parametri vēl var mainīties, it īpaši pusaudžu gados.

Lēcas ir izgatavotas no speciāla materiāla ar īpaši augstu skābekļa caurlaidību, kas atļauj ar lēcām gulēt. Lēcas tiek speciāli individuāli piemeklētas katrai acij. Ja tiek ievērots kopšanas režīms, derīguma termiņš un veiktas regulāras kontroles vizītes, tad kontaktlēcas acīm nenodara nekādu ļaunumu!