Mākula ir vieta tīklenē ar visasāko redzi. Tas ir reģions, kurā fotoreceptori (šūnas, ar kurām mēs redzam) atrodas īpaši blīvi.
Vecuma izraisīta mākulas deģenerācija skar centrālo tīkleni un izraisa centrālā redzes asuma zudumu. Cilvēkam tas izpaužas, kā rakstītā izkropļojums, sejas izplūst. Pēdējā stadijā cilvēks uztver vairs tikai apkārt esošo, perifēro redzes lauku. Šajā stadijā vairs nav iespējams lasīt, vadīt automašīnu vai pat skatīties televīziju. VMD ir dramatisks un neatgriezenisks process.
VMD attīstību vecumā tiešā veidā ietekmē dzīvesveids (stress, mazkustība, neveselīgs uzturs) un ģenētika. Ja ģimenē vecākā paaudze ir slimojusi ar VMD, pastāv liela varbūtība, ka tā attīstīsies arī nākamajās paaudzēs.
Lai arī dati liecina, ka katrs desmitais 50–65 gadu vecumā saskaras ar agrīno VMD, ar katru gadu agrīnās VMD pazīmes ir novērojamas gados arvien jaunākiem cilvēkiem. VMD galvenais iemesls ir dabīgais novecošanās process, bet agrāku slimības parādīšanos veicina arī vides faktori – smēķēšana, nepareizs uzturs, mazkustīgs dzīvesveids, stress.